پای پرانتزی،از تشخیص تا درمان بدون عمل جراحی

آنچه این روز ها درباره مشکلات استخوانی کودکان و نوجوانان می شنویم، با گذشته فرق می کند. اگر در گذشته تنها مشکل کودکان صافی کف پا بود؛ امروزه به دلیل کم تحرکی، استفاده از کیف و کوله پشتی نامناسب و نشستن غیرمتعارف پشت میز اداری و نیمکت های مدارس مشکلات دیگری نیز به گروه اختلال های ساختار استخوانی کودکان و حتی بزرگسالان اضافه شده است، از جمله بیماری های پای پرانتزی؛ زانوی ایکسی، اسکولیوز و . که در صورت تشخیص دیرهنگام می تواند آسیب جسمی، روحی و هزینه مالی زیادی را برای بهبود بدنبال داشته باشد. اما از طرفی پیشرفت علم پزشکی خوشبختانه در بسیاری ازین موارد امکان درمان این بیماری های استخوانی را تنها با مراجعه به هنگام به کلینیک های ارتوپدی فنی حتی بدون نیاز عمل جراحی مقدور ساخته است.

در این مطلب می خواهیم شما را به صورت کلی با درمان بدون جراحی یکی از شایع ترین بیماری های انحراف استخوانی، "پای پرانتزی" آشنا کنیم. برای این منظور به سراغ دکتر هادی خدایی ارتوتیست و پروتوتیست کلینیک ارتوپدی فنی آتل یکی از بهترین و پیشرفته ترین کلینیک های ایران در درمان غیر جراحی انحرافات اندام های حرکتی و ستون مهره ها رفتیم که به ما در این باره پاسخ می دهند.

1. در مورد زانوی پرانتزی و چگونگی بوجود آمدن پای پرانتزی توضیح می دهید.

دکتر خدایی: برای درک بهتره بیماری پای پرانتزی یا زانوی پرانتزی بهتر است اول روند رشد اندام پا رو از دوران جنینی و نوزادی توضیح بدهم؛ به طور طبیعی هر کودک به دلیل طرز قرارگیری در رحم مادر با پای پرانتزی به دنیا می آیند و تا یک سالگی کمی حالت پرانتزی به میزان حداکثر ١٥درجه را دارند، این زاویه در حدود یک سالگی پنج درجه کاهش یافته و به ده درجه می رسد و بعد از آن کم کم به حالت نرمال تغییر شکل می گیرد، اما این تغییر ادامه یافته و پای کودک به حالت ی درمی آید. تا در حدود بیست تا سی ماهگی عمر کودک پا های او به صورت نرمال رسیده، به طوری که در حدود ۳ سالگی کودک می بایست حالت طبیعی پا شکل گیرد.

به بیان ساده تر مسیر تکامل پا از زمان تولد رو می تونیم اینطور بشمریم:

اول پای پرانتزی (با انحنای حداکثر ۱۵ درجه ای) بعد کم شدن انحنا تا رسیدن به حالت نرمال، بعد ی و پس از آن مجددا بازگشت به حالت نرمال صورت می گیرد. کل این پروسه تا سن دو و نیم الی سه سالگی باید طی شود. در غیر این صورت اگر هر کدام از این بیماری ها یعنی زانوی پرانتزی و یا زانوی ی بعد از این سن ماندگار بماند حتما باید سیر درمانی ابتدا به صورت غیرجراحی و در موارد خاص حتی درمان جراحی باید انجام شود.

علل بوجود آمدن پای پرانتزی

2. علت اصلی شکل گیری این عارضه ها رو لطفا بیشتر توضیح می دهید.

عوامل ایجاد زانوی پرانتزی یا ی گستردگی زیادی داره، و حتی گاهی دلیل این بیماری دریک شخص ممکنه تشخیص داده نشه؛ اما بطور کلی عوامل اصلی رو میتونیم در موارد خلاصه کنیم:

  • جوینت لکسیتی یا کمبود ویتامین دی
  • ژنتیک یا وراثت
  • چاقی زیاد و اضافه وزن
  • راه رفتن زود هنگام
  • استفاده از پوشک بزرگ تر از سایز کودک
  • آسیب ها (شکستگی استخوانی در بالا و پایین یا خود مفصل زانو یا پارگی رباط های طرفی زانو و یا کوتاهی عضلات همسترینگ داخلی)
  • بیماری های خاص مانند سی پی و یا بیماری هایی که بالانس عضلانی را برهم می زنند و .

این بیماری شیوع نسبتا بالایی رو درجامعه دارد، و گا هاً بیمارانی رو داریم که سالهاست با این عارضه زندگی می کردند، اما به فکر درمانش نبودن تا اینکه با عوارض جانبی بیماری مواجه شدن یا درمورد راهکار های درمانی مطلبی رو خوانده اند.

منبع:سایت خبری برترین ها

تجهیزات ضروری رستوران

لوازم پذیرایی رستوران

تاپینگ پیتزا و ساندویچ صنعتی

های ,پرانتزی ,بیماری ,پای ,رو ,ها ,پای پرانتزی ,بیماری های ,به حالت ,زانوی پرانتزی ,این بیماری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
moshaverzendegi anticovid-19school sang2 elhamchat healthfitnessfa 8toma shabdariflower backlommipe teatrdoost lidallhealthser