(ریزش موی سکه ای ) از تشخیص تا درمان

آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای در واقع یک نوع بیماری خود ایمنی در بدن انسان است که بر اثر آن فولیکول های موی شما از بین نمی روند، اما بدنتان مو ها را اضافی تلقی می کند و تیشه به ریشه شان می زند.

در ۳۴ تا ۵۰ درصد موارد و حتی گاهی تا ۸۰ درصد موارد می بینیم که تا ۱ سال پس از شروع بیماری، موها مجدد رشد خواهند کرد.

یکی از عواملی که در زیبایی افراد سهم بسزایی دارد، موهاست. موها معمولا زیبایی خاصی به چهره انسان می بخشند و به همین دلیل است که در طول زندگی باید مواظب آنها باشیم. اما گاهی درطول زندگی، بیماری های یا مشکلاتی پیش می آید که مانع زیبا به نظر رسیدن موها می شود.

آلوپسی آره آتا یا کچلی سکه ای یکی از همان بیماری هاست که با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا.(عج) درباره علل و راه حل آن گفت وگو کرده ایم.

درباره کچلی سکه ای برایمان بگویید. افراد چگونه دچار این بیماری می شوند؟


اسم علمی این بیماری آلوپسیا آره آتاست که به آن ریزش موی سکه ای هم می گویند. این اختلال در واقع یک نوع بیماری خودایمنی در بدن انسان است که بر اثر آن فولیکول های موی شما از بین نمی روند، اما بدنتان موها را اضافی تلقی می کند و تیشه به ریشه شان می زند.

متاسفانه هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست اما در قدیم باور بر این بود که عفونت ها عامل بروز آن هستند که امروزه این نظریه رد شده است. گذشته از این، برای اینکه درمان درستی برای بیماری تان پیدا کنید، ابتدا باید نوع آن را تشخیص دهید. اگر ریزش موهایتان با خارش، سوزش و تورم همراه باشد، در گروه مبتلایان کچلی سکه ای قرار نمی گیرید.

درست است که اسم این بیماری کچلی سکه ای است اما مقدار ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود به میزان اولیه ریزش نمی ماند. به عبارت دیگر، شاید وسعت ناحیه کچلی ابتدا کم باشد اما ممکن است بعدا گسترده تر شود و حتی تا کچلی کامل هم پیش برود که در این موارد درمان دشوارتر می شود.

از سوی دیگر، کچلی سکه ای فقط روی سر ظاهر نمی شود و ممکن است ابروها و مژه ها را هم کچل کند. ریش و سبیل یا دیگر نقاط بدن هم از این بیماری در امان نیستند.


علائم خاص این بیماری چیست؟


در این نوع ریزش مو یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل به طور ناگهانی و بی خبر در سر یا ریش ایجاد می شود؛ یعنی بیمار متوجه ریزش مو در حمام یا هنگام شانه کردن نمی شود و از آنجا که معمولا با سوزش، خارش و درد همراه نیست، از این طریق هم به وجود آن پی نمی برد و گاه تا مدت ها از آن بی خبر می ماند.

گرچه این بیماری اغلب بدون علامت است ولی گاهی بیماران پیدایش لکه های جدید را از روی سوزش یا خارش یک منطقه حدس می زنند. شکل طاسی به صورت لکه های گرد یا بیضی شکل است.

به همین دلیل به آن طاسی سکه ای شکل یا لکه لکه می گویند. اگر ریزش مو محدود به یک یا چند لکه باشد، آن را ریزش موی سکه ای محدود می گویند. گاهی ریزش مو حالت شبکه ای و تورمانند دارد که از اتصال چند لکه حاصل می شود و سرانجام گاهی موهای پشت سر و دور سر به شکل نعل اسب می ریزد که غالبا علامت خوبی نیست و خبر از پیشرفت بیماری می دهد.

منبع:سایت خبری برترین ها

تجهیزات ضروری رستوران

لوازم پذیرایی رستوران

تاپینگ پیتزا و ساندویچ صنعتی

سکه ,بیماری ,ای ,ریزش ,نمی ,لکه ,سکه ای ,این بیماری ,کچلی سکه ,موی سکه ,ریزش موی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
irooonia cemetery belbeaubdomsu aryaservice boomranges weblagsakhteman mohamadrezapwrabedyn quidertuco noorsanattajhiz shamimrbaharan