رئیس پانزدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ایران، با بیان اینکه تغذیه سالم باعث تکامل مغز کودک می شود، گفت: چاقی و اضافه وزن مادران، می تواند باعث بروز سندرم متابولیک و چاقی در کودک شود!

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر علی اکبر سیاری، رئیس پانزدهمین کنگره کودکان و نوجوانان ایران، با بیان اینکه تکامل مغز، مهم ترین بخش سلامتی کودک است، اظهار کرد: هنگام تولد، 100 تریلیون سلول عصبی وجود دارد که هر سلول، 1000 سیناپس دارد و توانمندی بالقوه مغز، مرتبط با این سیناپس ها است.

وی افزود: تغذیه سالم، به خصوص در سه سال اول زندگی، نقش بسیار مهمی در تکامل مغزی کودک دارد، به طوری که اگر تغذیه مناسب وجود نداشته باشد، بسیاری از این سیناپس هایعصبی از بین می روند.

سیاری با بیان اینکه کودکان دچار سوء تغذیه تعداد سیناپس های کمتری نسبت به کودکان سالم دارند، هشدار داد: میزان ید، آهن و ویتامین های غذای کودک، می تواند بر بهره هوشی او اثر بگذارد.

وی با هشدار نسبت به افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در جهان، خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته، اگر روند کنونی تا سال 2025 ادامه پیدا کند، حدود 11 درصد کودکان زیر پنج سال، دچار اضافه وزن و چاقی خواهند شد.

رئیس پانزدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ایران هشدار داد: مطالعات نشان داده است که چاقی و اضافه وزن مادران، می تواند باعث بروز سندرم متابولیک و چاقی در کودک شود!

وی با اشاره به تاثیر عوامل ژنتیکی در ابتلا به چاقی، تصریح کرد: تاکنون 300 ژن به عنوان ژن های دخیل در چاقی شناخته شده اند؛ بنابراین یکی از عوامل چاقی، ژنتیک است .

سیاری افزود: سایر عوامل چاقی و اضافه وزن، شامل مصرف برخی داروها، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، ساعت خواب و مشکلات روحی است.

وی با بیان اینکه 76 درصد علت مرگ در جهان، NCD (بیماری های غیرواگیر) است، یادآور شد: دیابت، سندرم متابولیک، پوکی استخوان، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس، بی اختیاری ادرار از عوارض چاقی و عواملی برای کاهش کیفیت زندگی فرد و افزایش مرگ و میر هستند.

ضرورتافزایش آگاهی جامعه نسبت به تغذیه کودکان

دکتر غلامرضا خاتمی، عضو کمیته علمی پانزدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ایران، با تاکید بر اهمیت توجه به تغذیه سالم در 1000 روز اول زندگی، اظهار کرد: به علت گستردگی مواد غذایی، اگر عناصر غذایی مختلف، با کیفیت و حجم کافی به بدن کودک نرسند، مشکلات جدی ایجاد می شود .

وی سخنان خود را با ارائه مثالی ادامه و هشدار داد: کمبود آهن باعث کاهش یادگیری و مشکل در انجام تکالیف مدرسه در کودکان می شود؛ در صورت کمبود کلسیم، پوکی استخوان در آینده ظاهر می شود و اگر میزان پروتئین غذای کودک به میزان کافی نباشد، سوء تغذیه رخ می دهد.

وی با انتقاد نسبت به پایین بودن آگاهی جامعه نسبت به مسائل تغذیه ای، تصریح کرد: با وجود برگزاری جلسات متعدد درباره تغذیه کودکان، هنوز شاهد اشتباهات متعدد در تغذیه کودکان جامعه خود هستیم، بنابراین امیدواریم با ادامه فعالیت های علمی و همکاری متخصصین تغذیه و پزشکان، آگاهی جامعه را نسبت به مسائل تغذیه ای افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تجهیزات ضروری رستوران

لوازم پذیرایی رستوران

تاپینگ پیتزا و ساندویچ صنعتی

تغذیه ,چاقی ,کودکان ,کودک ,نسبت ,های ,نسبت به ,چاقی و ,تغذیه کودکان ,بیان اینکه ,اضافه وزن ,کنگره تغذیه کودکان ,پانزدهمین کنگره تغذیه ,رئیس پانزدهمین کنگره ,بروز سندرم متابولیک

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
pichaknegartc daryachatroom parsszaloo porschepictures shirinbas shayanalizadeh dfrews dekoredari amirparsakh bestcctvv