ویتامین D یکی از ریزمغزی های مهم در بدن است که منبع اصلی آن، آفتاب است. با توجه به گرما و روزهای طولانی آفتابی خوزستان، تصور می شود که مردم این استان با کمبود ویتامین D مواجه نیستند در حالی که بنا به گفته مسئولان بهداشتی استان، ۶۸ درصد مردم خوزستان مبتلا به کمبود ویتامین D هستند.

مهنوش صاحبدل مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان در خصوص وضعیت کمبود ویتامین D در خوزستانی ها اظهار کرد: ۹۲ درصد ن باردار، ۳۶ درصد کوکان ۱۵ - ۲۳ ماهه،۷۵ درصد کودکان ۶ ساله، ۷۱ درصد نوجوانان و ۶۸ درصد میانسالان اقلیم جنوب خوزستان و اهواز و حومه کمبود ویتامین D دارند.

وی ادامه داد: همچنین ۷۸ درصد ن باردار، ۳۱ درصد کودکان ۱۵ - ۲۳ ماهه، ۵۹ درصد کودکان ۶ ساله، ۷۷ درصد نوجوانان و ۵۴ درصد میانسالان در اقلیم شمال خوزستان به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به علائم کمبود ویتامین D اظهار کرد: علائم کمبود ویتامین D در بسیاری اوقات مبهم و غیر اختصاصی است و به همین علت، این عارضه دیر تشخیص داده می شود.

وی بیان کرد: بدیهی است که کمبود ویتامین D ن باردار عوارض جدی تر و قابل توجه تری داشته باشد که می تواند سلامتی مادر باردار و حتی سلامتی جنین و نوزاد آینده را تهدید کند.

صاحبدل افزود: علائم کمبود این ویتامین در کودکان و بزرگسالان قدری متفاوت است. این علائم در بزرگسالان عبارت است از درد مبهم و پراکنده در تمام بدن، ضعف کلی بدن و ضعف در ایستادن و بالا رفتن از پله و در مراحل پیشرفته تر لنگیدن، درد استخوان به ویژه در دنده، مفصل ران، کف پا و ران.

وی با اشاره به عوارض کمبود ویتامین D، گفت: از مهمترین پیامدهای کمبود ویتامین D می توان به راشیتیسم در کودکان، پوکی استخوان در بزرگسالان، اختلال در رشد قدی کودکان و نوجوانان، افزایش ابتلا به آسم و آلرژی، افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های خودایمنی از جمله بیماری MS را نام برد.

مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به علل کمبود ویتامین D، بیان کرد: عدم مکمل یاری با این ویتامین در کودکان زیر ۲ سال، کمبود ویتامین درربدن مادر برای کودکان شیرخوار، رژیم غذایی گیاه خواری، مصرف کم شیر و لبنیات، عدم استفاده از نور مستقیم آفتاب ( به دلایلی مانند آلودگی هوا، هوای ابری و استفاده از کرم ضد آفتاب) از مهمترین دلایل بروز کمبود ویتامینD هستند.

وی در خصوص درمان این این کمبود ویتامین، بیان کرد: استفاده از مکمل ها طبق تجویز پزشک راه درمان کمبود ویتامین D است.

صاحبدل افزود: مهمترین منبع تامین ویتامین بدن سنتز پوستی است و در افراد زیر ۷۰ سال ۸۰ تا ۹۰ درصد ویتامین D از طریق تابش نور مستقیم آفتاب بر پوست ایجاد می شود. همچنین مواد غذایی به طور طبیعی مقدار کمی ویتامین D دارند. ماهی های چرب مثل سالمون، ساردین و روغن کبد ماهی منابع غذایی غنی از ویتامین D هستند. به مقدار کم و متغیر نیز در کره، خامه، زرده تخم مرغ و جگر ویتامین D وجود دارد.

مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به راه های پیشگیری از کمبود ویتامین D، گفت: قرار گرفتن در معرض نور (صورت و دست ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و به مدت دو تا سه بار در هفته در ماه های زمستان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد) ویتامین D مورد نیاز تامین می شود. البته جهت اجتناب از اثرات زیان بار نور خورشید به خصوص در تابستان، باید در ساعات نزدیک ظهر (۱۱ صبح تا ۱۶) از مواجهه با نور خورشید اجتناب شود.

منبع:سایت برترین ها

تجهیزات ضروری رستوران

لوازم پذیرایی رستوران

تاپینگ پیتزا و ساندویچ صنعتی

ویتامین ,کمبود ,d ,درصد ,کودکان ,خوزستان ,ویتامین d ,کمبود ویتامین ,دفتر بهبود ,بهبود تغذیه ,تغذیه مرکز ,دفتر بهبود تغذیه ,مرکز بهداشت خوزستان ,علائم کمبود ویتامین

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
xamusic1 parvanea tebways bestcarnews2020 nodenaga frektalsabz mehrab566 mojetbaharan gilan-fans deavoone33